16-port 10/100Mbps + 2-port Gigabit unmanaged switch with 16 PoE+ ports, compliant with 802.3af/at PoE, 150W PoE budget, support 250m Extend Mode, priority mode and Isolation mode, rackmount, plug and play.
| Number of Ports | 16 x 10Base-T/100Base-TX (Ethernet/Fast Ethernet)2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T (Ethernet/Fast Ethernet/Gigabit Ethernet)1 x 1000Base-X (Ethernet/Fast Ethernet/Gigabit Ethernet) |
| Total Number of Ports | 19 |
| Switching Method | Store and Forward |
| MAC Address Table Size | 8K |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.3af IEEE 802.3x IEEE 802.3at |
| Networking Features | Jumbo Frames Support 16 Ports PoE |
| Device Location | External |
| Mounting Capability | Rackmount |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |
| Fans Quantity | 2 |
| LAN | 18 (RJ-45) |
| SFP | 1 |
| Power Supply | Internal AC 100-240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption Operational | 172.8 W |
| Depth (mm) | 180 mm |
| Height (mm) | 44 mm |
| Width (mm) | 440 mm |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 50 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 550 mm |
| Pack Width (mm) | 220 mm |
| Pack Height (mm) | 80 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 2.8 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 2.2 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Length (mm) | 550 mm |
| Box Width (mm) | 520 mm |
| Box Height (mm) | 270 mm |
| Box Weight Brutto (kg) | 17.6 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.6 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.6 kg |
| Packs in Box | 6 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 6935364052829 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |