TP-Link TL-SL1218MP 16-Port 10/100 Mbps+2-Port Gigabit Rackmount Switch with 16-Port PoE+,30W for each PoE port,192W total power budget,Up to 250 m data and power transmission under Extend Mode specially designed for surveillance system,Priority Mode
| Number of Ports | 16 x 10Base-T/100Base-TX (Ethernet/Fast Ethernet)2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T (Ethernet/Fast Ethernet/Gigabit Ethernet)2 x 1000Base-T/1000Base-X (Gigabit Ethernet) |
| Total Number of Ports | 20 |
| Switching Protocol | Ethernet |
| MAC Address Table Size | 8K |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.3af IEEE 802.3at |
| Networking Features | Auto-Negotiation Jumbo Frames Support MDI/MDI-X switch Power over Ethernet (PoE) Unmanaged Power over Ethernet plus (PoE+) 16 Ports PoE |
| Device Location | Plug-in Module |
| Mounting Capability | Rackmount |
| Standard Rack Height | 1U |
| Certifications | CE, FCC |
| LAN | 18 (RJ-45) |
| SFP | 2 (RJ-45/SFP combo) |
| Power Consumption Operational | 217.22 W |
| Power Consumption Stand By/Sleep | 18.73 W |
| Depth (mm) | 180 mm |
| Height (mm) | 44 mm |
| Width (mm) | 440 mm |
| External Color | Black |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 60 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 2.5 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 2.5 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 2.5 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.25 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.25 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 6935364099824 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |