AV1200 Gigabit Passthrough Powerline Starter Kit, 1200Mbps Powerline Datarate, Line-Neutral/Line-Ground 2*2 MIMO,1 Gigabit Ethernet port, HomePlug AV2, Green Powerline, Plug and Play, Twin Pack
| Interface | Ethernet |
| Local Area Network Architecture | 10Base-T/100Base-TX/1000Base-TX |
| Number of Ports | 1 |
| Data Link Protocol Supports | Gigabit Ethernet/Fast Ethernet/Ethernet |
| Device Location | External |
| Line Modulation Type | OFDM |
| Status Indicator | Activity Status |
| Encryption Algorithm | 128-bit AES |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.3 IEEE 802.3ab IEEE 802.3u IEEE 1901 |
| Certifications | CE, RoHS |
| LAN | 1 (RJ-45) |
| External Color | White |
| Included Accessories | Quick Start Guide Driver CD 2 x Power Adapters |
| Cable Included | 2 x Ethernet cables |
| Built-in Devices | Pair Button |
| Depth (mm) | 72 mm |
| Height (mm) | 42 mm |
| Width (mm) | 131 mm |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.87 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.87 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 6935364033125 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |