TP-Link Tapo T300 Smart Water Leak Sensor, 868 MHz, 2 x AAA Battery, Tapo Hub Required, Dripping and Leaking Detection, 90dB Alarm Audio, Mute and Volume Control, Weatherproof (IP67), Smart Action, Tapo App
| Sensor Description | Leak Sensor |
| Certifications | FCC, CE, R-NZ, UKCA, RoHS, JRF, VCCI, NCC, RCM |
| External Color | White |
| Included Accessories | Batteries Quick Start Guide |
| Smart Sensor Features | Real Time Alert and Notificion |
| Frequency Range | 868-922 MHz |
| Frequency Range | 868-922 MHz |
| Product Size | 84.5x30x46.5 mm |
| Features | Real Time Alert and Notificion |
| External Color | White |
| Included Accessories | Batteries Quick Start Guide |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Humidity | 99 % |
| Minimum Operating Humidity | 0 % |
| Protection Standarts | IP67 |
| Certifications | FCC, CE, R-NZ, UKCA, RoHS, JRF, VCCI, NCC, RCM |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 1 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.1 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 1 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.01 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.09 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Retail |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |