Tapo Smart Light Switch, 868MHz, battery p(2*AAA), 1000W incandescent, 600W LED/CFL, In-wall Installation, Tapo smart app, Tapo IoT hub required, Voice control with Alexa and Google Assist, remote control, schedule, timer, away mode, group control
| Manufacturer Article | TAPO S210 |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Smart Device Type | Smart Light Switch |
| Type of Detection | Light Sensors |
| Connection Range | 868 MHz |
| Smart Devices Features | Voice Control Support |
| Included Accessories | Batteries Quick Start Guide Screws |
| External Color | White |
| Input Voltage | AC 250 V |
| Max. Load Current | 4 A |
| Maximum Power Consumption | 1000 W |
| Operating Ambient Temperature | 0...40 °C |
| Operating Ambient Humidity | 10...90 % |
| Depth (mm) | 87.1 mm |
| Height (mm) | 86 mm |
| Width (mm) | 41 mm |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 87 mm |
| Pack Width (mm) | 86 mm |
| Pack Height (mm) | 41 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.01 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.01 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.48 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.01 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.01 kg |
| Packs in Box | 48 |
| EAN Code | 4897098682548 |
| Pack Length (mm) | 87 mm |
| Pack Width (mm) | 86 mm |
| Pack Height (mm) | 41 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.01 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.01 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.48 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.01 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.01 kg |
| Packs in Box | 48 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 4897098682548 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |