Tp Link Tapo P110M, Mini Smart Wi-Fi Plug, 100-240V, 802.11b/g/n WiFi connection, 2.4 GHz WiFi, Max. Load 16A, Voice Control, Remote Control, Schedule & Timer, Matter-Certified (Apple Home, Alexa, Google Assistant, Samsung SmartThings)
| Sensor Description | Smart Plug |
| Communication Technology | Bluetooth |
| Product Size | 30.6x51.5x72.5 mm |
| External Color | White |
| Wi-Fi | IEEE 802.11abgn Wi-Fi 4 2.4 GHz |
| Power Consumption Operational | 2990 W |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Certifications | RoHS, UKCA, CE |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 60 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 72 mm |
| Pack Width (mm) | 51 mm |
| Pack Height (mm) | 40 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.1 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.1 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 0.1 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.1 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.1 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 4895252503975 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |