Tapo mini smart plug P100, 220-240V, 50/60Hz, 802.11b/g/n wifi connection, onboard Bluetooth 4.2, one status indicator, one power button, works with Google Assistant and Amazon Alexa, easy setup and management with Tapo Appp
| Model | Tapo P100 |
| Communication Technology | Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n)/Bluetooth 4.2 |
| Operating Frequency Band | 2.4 GHz |
| Product Size | 40x72x51 mm |
| Case Material | Polycarbonate |
| External Color | White |
| Encryption Algorithm | WPA-PSK WPA2-PSK WPA WPA2 |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 35 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Certifications | CE, RoHS |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 12 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.1 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.12 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 8.52 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.02 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.02 kg |
| Packs in Box | 60 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 4897098680438 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |