TP-Link AC1200 4G LTE Advanced Cat6 Gigabit Router, build-in 300Mbps 4G+ LTE Advanced modem, LTE-FDD/LTE-TDD/DC-HSPA+/HSPA+/HSPA/UMTS, with 3x10/100/1000Mbps LAN ports and 1x10/100/1000Mbps LAN/WAN port, 300Mbps at 2.4GHz + 867Mbps at 5GHz
| Network Device Type | Router/Range Extender/Access Point |
| Data Link Protocol Supports (New) | Wi-Fi + LAN + 3G + 4G |
| Modem | 3G, 4G: up to 300 Mbps Modem Compliant Standards: UMTS DC-HSPA+ HSPA FDD LTE TDD LTE |
| WAN | up to 1 Mbps |
| Wireless Networking | IEEE 802.11b/g/n 2.4 GHz, up to 300 Mbps IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz, up to 867 Mbps |
| LAN | 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T up to 1 Gbps |
| Maximum Users Supported Quantity | 64 |
| Protocols (OSI Model) | IPv4 IPv6 IPsec PPTP |
| Application Layer | DHCP DDNS UPnP |
| Firewall Functions and Protocols | SPI (Stateful Packet Inspection) IP Filter DMZ Support MAC address filtering DoS Attack Protection |
| Firewall Encryption Algorithm | 128-bit WEP 64-bit WEP WPA-PSK WPA2-PSK WPA WPA2 |
| Router Features | Web Interface Dual Band DHCP Server |
| Antenna | External |
| Wireless LAN Antenna Quantity | 2 |
| Device Location | External (Autonomic) |
| Dodaci | Power Adapter Quick Start Guide |
| Cable Included | LAN Cable |
| LAN/WAN | 1 (RJ-45) |
| LAN | 3 (RJ-45) |
| Power Device Location | External |
| Maximum Input Frequency | 60 Hz |
| Minimum Input Frequency | 50 Hz |
| Maximum Input Voltage | 240 V |
| Minimum Input Voltage | 100 V |
| Boja | Black |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Jamstvo u Hrvatskoj | Yes |
| Jamstveni rok (mjeseci) | 36 month(s) |
| Validacija jamstva | Serial Number |
| Bruto težina (kg) | 1 kg |
| Neto težina (kg) | 1 kg |
| Količina u pakiranju | 1 |
| Bruto težina kutije (kg) | 1 kg |
| Težina kartona | 1 kg |
| Težina plastike | 1 kg |
| Količina u kutiji | 1 |
| Tip pakiranja | Box |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |