AC1200 Wireless Dual Band Router, 867 at 5 GHz +300 Mbps at 2.4 GHz, 802.11ac/a/b/g/n, 1 10/100 Mbps WAN port + 4 10/100 Mbps LAN ports, 4 external 5dBi antennas, support MU-MIMO, Beamforming, support L2TP Russia/PPTP Russia/PPPoE Russia, IGMP Snoopi
| Network Device Type | Router/Range Extender/Access Point |
| Data Link Protocol Supports (New) | Wi-Fi + LAN |
| External Connection Type | 1 x WAN (up to 100 Mbps) |
| Wireless Networking | IEEE 802.11ac 5 GHz, up to 867 Mbps IEEE 802.11n 2.4 GHz, up to 300 Mbps |
| Encryption Algorithm | WEP WPA WPA2 |
| LAN | 4 x Fast Ethernet/Ethernet (10Base-T/100Base-TX, |
| Supported Networking Compliant Standards | IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g IEEE 802.11n Wi-Fi 4 IEEE 802.11ac Wi-Fi 5 |
| Protocols (OSI Model) | PPPoE IPv4 IPv6 IPsec IGMP L2TP PPTP QoS |
| Application Layer | DHCP SNMP DNS FTP SMB Telnet DDNS UPnP |
| Firewall Functions and Protocols | SPI (Stateful Packet Inspection) DMZ Support MAC address filtering |
| Router Features | Web Interface Dual Band Access Point MU-MIMO Beamforming Technology DHCP Server |
| Antenna | External |
| Wireless LAN Antenna Quantity | 4 |
| Device Location | External |
| Built-in Devices | Reset Button WPS Button |
| Included Accessories | Power Adapter Quick Start Guide |
| Cable Included | LAN Cable |
| WAN | 1 (RJ-45) |
| LAN | 4 (RJ-45) |
| Power Device Location | External |
| Maximum Input Current | 0.85 A |
| Maximum Input Voltage | 9 V |
| Width (mm) | 106.7 mm |
| Height (mm) | 24.3 mm |
| Depth (mm) | 115 mm |
| External Color | Black |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 36 month(s) |
| Warranty validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 250 mm |
| Pack Width (mm) | 220 mm |
| Pack Height (mm) | 76 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 0.46 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.15 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Length (mm) | 510 mm |
| Box Width (mm) | 460 mm |
| Box Height (mm) | 410 mm |
| Box Weight Brutto (kg) | 10.4 kg |
| Retail Packaging Net Weight Carton | 0.31 kg |
| Retail Packaging Net Weight Plastic | 0.31 kg |
| Packs in Box | 20 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 6935364089337 |
| Economic operator in EU / authorized representative | TP-LINK Deutschland GmbH |
| Postal address | Am Trippelsberg 100, 40589 Dusseldorf, Germany |
| Electronic address | https://www.tp-link.com/de/ |